Licensed to Mid-Atlantic        Hy-Tek's Meet Manager 6/23/2007 07:13 PM
                      2007 USATF Association - 6/23/2007                       
                             Mid-Atlantic Championship                             
                              Widener University                               
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Sub Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Jackson, Dayla               West Chester             20.00q 
  1 Guerrieri, Megan             Unattached               20.00q 
  1 Sykes, Lauren                Phila. Express T         20.00q 
  1 Gambrell, Kaila              Phila. Express T         20.00q 
 
100 Meter Dash Sub Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jackson, Dayla               West Chester             18.53  
  2 Sykes, Lauren                Phila. Express T         18.56  
  3 Gambrell, Kaila              Phila. Express T         23.77  
 
200 Meter Dash Sub Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Turner, Terri                United Stars             37.45  
  2 Jackson, Dayla               West Chester             37.77  
  3 Sykes, Lauren                Phila. Express T         39.44  
 
400 Meter Dash Sub Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkinson, Gabrielle         United Stars           1:22.62  
  2 Kerrin, Camille              United Stars           1:26.92  
 
800 Meter Run Sub Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Krya                  Wilmington Track       3:41.52  
 
1500 Meter Run Sub Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Krya                  Wilmington Track       7:31.46  
 
4x100 Meter Relay Sub Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   1:13.43  
 
4x400 Meter Relay Sub Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   6:35.43  
 
Long Jump Sub Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sykes, Lauren                Phila. Express T         2.40m    7-10.50 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Dendy, Maiya                 Unattached               20.00q 
  1 Mclaughlin, Amelia           Unattached               20.00q 
  1 Gerhard, Eleanor             Unattached               20.00q 
  1 Bennett, Morgyn              Wilmington Track         20.00q 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Dendy, Maiya                 Unattached               13.87  
  2 Bennett, Morgyn              Wilmington Track         13.90  
  3 Mclaughlin, Amelia           Unattached               13.92  
 
200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dendy, Maiya                 Unattached               27.94  
  2 Bennett, Morgyn              Wilmington Track         28.33  
  3 Bland, Nakira                St. Luke's Spiri         35.33  
  4 Smith, Avery                 United Stars             38.53  
 
400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 59.81  8/1/1993    Monique Henderson, SanDiego, CA             
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ransom, Bria                 United Stars           1:07.77   2 
  2 Fedkin, Natasha              Nittany Track an       1:15.85   2 
  3 Sadler, Kayla                United Stars           1:15.92   2 
  4 Wyche, Kahliyah              United Stars           1:18.37   2 
  5 Overton, Maya                United Stars           1:21.08   2 
  6 Mclaughlin, Amelia           Unattached             1:23.82   2 
  7 Cunningham, Siobhan          United Stars           1:26.47   2 
 
800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:23.98  7/6/1986    Shalynn Carr, LaVerne, CA                 
     JO Meet: J 2:24.70  7/30/1994   Shannon Radarmacher, Houston, TX          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Belton, Tiffani              United Stars           2:44.30  
  2 Taylor, Kanae'               Juventus               2:45.48  
  3 Fedkin, Natasha              Nittany Track an       2:51.57  
  4 Dendy, Michaiah              Unattached             2:56.73  
  5 Mclaughlin, Amelia           Unattached             3:09.40  
  6 Evans, Meghan                Unattached             3:41.52  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA       
     JO Meet: J 5:00.72  8/1/1993    Kristin Finch, Marietta, GA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, Kanae'               Juventus               5:23.87  
  2 Colston, Danae               United Stars           5:28.18  
  3 Dendy, Michaiah              Unattached             6:36.98  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                     59.73  
 
4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  1993        Fast Action                               
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   5:07.42  
  2 United Stars  'B'                                   5:49.74  
 
Long Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  1972        Ramona Carryl, Infant JESUS TC              
     JO Meet: J 4.45m  7/25/1996   Gayle Hunter, San Bernadino, CA             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dendy, Maiya                 Unattached               3.86m   12-08.00 
  2 Bland, Nakira                St. Luke's Spiri         3.17m   10-05.00 
  3 Dendy, Michaiah              Unattached               3.09m   10-01.75 
 
100 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kiniry, Danielle             Tri County E             13.95q  2 
  2 Woods, Cidaea                Judah Elite Trac         14.41q  1 
  3 Vann, Mikela                 Judah Elite Trac         14.59q  2 
  4 Davis, Chelsea               Tri County E             14.79q  1 
  5 Stedman, Michelle            Tri County E             14.88q  2 
  6 Mallett, Sasha               Conshohocken             14.92q  2 
  7 Dillion, Judith              Conshohocken             14.99q  1 
  8 Mack, Keila                  Phila. Express T         15.63q  1 
  9 Dorsey, Karima               Wilmington Track         16.56   1 
 
100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kiniry, Danielle             Tri County E             13.91  
  2 Woods, Cidaea                Judah Elite Trac         14.35  
  3 Vann, Mikela                 Judah Elite Trac         14.72  
  4 Davis, Chelsea               Tri County E             14.77  
  5 Stedman, Michelle            Tri County E             14.80  
  6 Dillion, Judith              Conshohocken             14.91  
  7 Mallett, Sasha               Conshohocken             15.29  
  8 Mack, Keila                  Phila. Express T         15.55  
 
200 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  1992        Angela Williams                             
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kiniry, Danielle             Tri County E             28.84   2 
  2 Spriggs, Braxton             United Stars             29.25   2 
  3 Asare, Abena                 Judah Elite Trac         29.73   1 
  4 Debro, Lyric                 United Stars             29.76   2 
  5 Vann, Mikela                 Judah Elite Trac         30.63   1 
  6 Stedman, Michelle            Tri County E             30.94   1 
  7 Wilson, Shannon              United Stars             31.11   2 
  8 Mack, Keila                  Phila. Express T         31.23   2 
  9 Woods, Cidaea                Judah Elite Trac         31.28   1 
 10 Davis, Chelsea               Tri County E             31.43   2 
 11 Defusco, Kellyn              Tri County E             32.47   1 
 12 Dorsey, Karima               Wilmington Track         32.73   1 
 13 Reddy, Nakesha               United Stars             33.32   2 
 
400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bantum, Camilla              United Stars           1:07.08   1 
  2 Mc Millon, Christina         United Stars           1:07.30   1 
  3 Culbreath, Delshirah         Conshohocken           1:07.86   2 
  4 Watson, Jela                 Conshohocken           1:08.52   2 
  5 Mack, Keila                  Phila. Express T       1:09.62   1 
  6 Wong, Kristen                Tri County E           1:10.29   1 
  7 Gerhard, Genevieve           Unattached             1:10.81   2 
  8 Dix, Kadesha                 United Stars           1:11.10   1 
  9 Fields, Amani                PA, PA                 1:14.16   2 
 
800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 2:13.56  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stewart, Siani               United Stars           2:45.74  
  2 Smith, Kiara                 Conshohocken           3:04.59  
 
1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/30/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Khayla             United Stars           5:20.84  
  2 Miller, Emily                Tri County E           6:03.41  
 
3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  1988        Heather Burroughs                        
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Miller, Emily                Tri County E          12:50.07  
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  1996        Texas Heat                                  
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                     57.40  
 -- Conshohocken Electric Force  'A'                         DQ   Early Zn2
 
4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:57.26  1996        United Stars                              
     JO Meet: J 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia,PA          
                         Tiffany Abney, Alyce Williams, Evelyn Dwyer       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   4:35.42  
  2 United Stars  'B'                                   4:49.38  
  3 Conshohocken Electric Force  'A'                    4:49.97  
 
4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:30.72  1997        LA Jets, Los Angeles Jets                 
                         T. Swain,S. Salomon,S Mc Kinney,K. Delemenea      
     JO Meet: J 9:38.94  7/26/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         Alish Jackson-Bowser, Tiffany Abney, Evelyn D     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                  10:54.39  
 
High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.68m  1996        Jacqueline Johnson                          
     JO Meet: J 1.68m  7/27/1996   Jacquelyn Johnson, Yuma, AZ                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Kiara                 Conshohocken           3-10.00N     1.16m 
  2 Defusco, Kellyn              Tri County E          J3-10.00N     1.16m 
  3 Asare, Abena                 Judah Elite Trac      J3-10.00N     1.16m 
 
Long Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  1998        Gayle Hunter                                
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wong, Kristen                Tri County E             3.89m   12-09.25 
  2 Woods, Cidaea                Judah Elite Trac         3.84m   12-07.25 
  3 Davis, Chelsea               Tri County E             3.75m   12-03.75 
  4 Smith, Michelle              Unattached               3.61m   11-10.25 
  5 Smith, Kiara                 Conshohocken             3.59m   11-09.50 
  6 Asare, Abena                 Judah Elite Trac         3.17m   10-05.00 
  7 Defusco, Kellyn              Tri County E             2.91m    9-06.75 
  8 Dorsey, Karima               Wilmington Track         2.81m    9-02.75 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/30/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vann, Mikela                 Judah Elite Trac        11.79m      38-08 
 
100 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)         
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Steward, Jada                United Stars             12.90q  2 
  2 Watson, Taylor               Conshohocken             12.91q  1 
  3 white, cierra                Philadelphia Str         12.96q  1 
  4 Ellison, Seattle             United Stars             13.11q  1 
  5 Black, Shelley               Unattached               13.17q  2 
  6 Cable, Meghan                Tri County E             13.26q  1 
  7 Neely, Jasmine               Tri County E             13.47q  2 
  8 Kiniry, Megan                Tri County E             13.71q  2 
  9 Warren, Jordyn               United Stars             13.87   2 
 10 Chase, Casandra              United Stars             14.47   1 
 11 Reeder, Kayla                Conshohocken             15.51   2 
 
100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Joyce Alexis, English Gardner(2006)         
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Steward, Jada                United Stars             13.03  
  2 Watson, Taylor               Conshohocken             13.20  
  3 white, cierra                Philadelphia Str         13.22  
  4 Ellison, Seattle             United Stars             13.24  
  5 Neely, Jasmine               Tri County E             13.68  
  6 Cable, Meghan                Tri County E             13.73  
  7 Kiniry, Megan                Tri County E             14.18  
 
200 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 23.81  2003        Bianca Knight, English Gardner(2006)        
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Watson, Taylor               Conshohocken             26.40   1 
  2 Ellison, Seattle             United Stars             26.51   1 
  3 white, cierra                Philadelphia Str         26.73   2 
  4 Wilkerson, Sahya             Judah Elite Trac         26.77   2 
  5 Steward, Jada                United Stars             27.01   1 
  6 Muhammad, Amber              Tri County E             27.55   2 
  7 Neely, Jasmine               Tri County E             28.16   2 
  8 Kiniry, Megan                Tri County E             28.83   2 
  9 Reeder, Kayla                Conshohocken             29.63   2 
 10 Chase, Casandra              United Stars             29.76   1 
 11 Sinopoli, Kristen            Unattached               30.01   2 
 12 Harris, Courtnee             Phila. Express T         31.70   1 
 13 Mathis, Taylor               Phila. Express T         33.70   1 
 
400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 53.40  2002        Brandi Cross                                
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Stewart, Caela               United Stars             58.81   3 
  2 Watson, Taylor               Conshohocken             59.62   1 
  3 Davis, Michelle              United Stars             59.87   3 
  4 Cable, Emily                 Tri County E             59.95   1 
  5 Gee, Shanae                  United Stars           1:00.81   3 
  6 Sapp, Cheyenne               Wilmington Track       1:01.25   1 
  7 Bush, Nukia                  United Stars           1:01.58   3 
  8 Griggs, Camille              United Stars           1:04.38   3 
  9 Muhammad, Amber              Tri County E           1:04.82   1 
 10 Wilkerson, Sahya             Judah Elite Trac       1:05.46   3 
 11 Ragard, Kailey               Unattached             1:10.71   1 
 12 Balogh, Anne                 Nittany Track an       1:29.99   1 
 
800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:09.00  1998        Treani Swain                              
     JO Meet: J 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkinson, Elyse             United Stars           2:19.02  
  2 Sapp, Cheyenne               Wilmington Track       2:22.38  
  3 Schmidt, Chloe               Nittany Track an       2:22.70  
  4 Bush, Nukia                  United Stars           2:26.73  
  5 Reddy, Markita               United Stars           2:33.99  
  6 Belton, Carmen               United Stars           2:46.56  
  7 Buggy, Alyssa                Unattached             2:51.95  
  8 Rogan, Katherine             Unattached             2:58.16  
  9 Cossa, Kira                  St. Luke's Spiri       3:03.11  
 10 Greenwood, Kristin           Unattached             3:04.11  
 
1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  2005        Jordan Hasay                              
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Meyer, Hannah                Unattached             5:02.59  
  2 Schmidt, Chloe               Nittany Track an       5:06.17  
  3 Calverese, Allison           Wilmington Track       5:19.63  
  4 Reddy, Markita               United Stars           5:40.73  
  5 Balogh, Anne                 Nittany Track an       6:49.85  
  6 Cossa, Kira                  St. Luke's Spiri       7:05.02  
 
3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce             
     JO Meet: J 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Schmidt, Chloe               Nittany Track an      11:02.40  
  2 Calverese, Allison           Wilmington Track      11:19.13  
  3 Balogh, Anne                 Nittany Track an      13:37.66  
 
100 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 14.01  2001        Domenique Manning                           
     JO Meet: J 14.07  7/28/2001   Domenique Manning, Rialto, CA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Black, Shelley               Unattached               16.06  
  2 McNaughton, Kathryn          Nittany Track an         19.49  
  3 Brown, Jebette               Unattached               20.62  
 
200 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  1994        Char Foster                                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Black, Shelley               Unattached               31.26  
  2 Warren, Jordyn               United Stars             34.39  
  3 McNaughton, Kathryn          Nittany Track an         35.22  
  4 Beale, Nicole                Philadelphia Str         36.23  
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  2003        Quiet Fire, Quiet Fire TC                   
                       S. Williams, E. Collins, D. Lewis, C. Black       
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                     50.06  
  2 Tri County Express TC  'A'                            52.52  
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  1993        SoCal Sports Club                         
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   4:13.63  
  2 United Stars  'B'                                   4:21.63  
  3 United Stars  'C'                                   5:00.72  
 
4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:15.68  2003        United Stars                              
     JO Meet: J 9:15.68  7/29/2003   United Stars TC, Philadelphia, PA         
                         LaVaugh Jones, Kameesha Worthington, Benita Taylor
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   9:58.63  
 
High Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.74m  1986        Chrissy Mills                               
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cable, Emily                 Tri County E           5-02.00N     1.57m 
  2 Calkin, Audrey               Unattached             5-00.00N     1.52m 
  3 Lewis, Lewis                 Unattached             4-08.00N     1.42m 
  4 Cable, Meghan                Tri County E           4-06.00N     1.37m 
  5 Wilkerson, Sahya             Judah Elite Trac      J4-06.00N     1.37m 
 -- Rogan, Katherine             Unattached                  NH            
 -- Balogh, Anne                 Nittany Track an            NH            
 
Long Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  1998        Tracee Thomas                               
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wilkerson, Sahya             Judah Elite Trac         5.11m   16-09.25 
  2 Black, Shelley               Unattached               4.79m   15-08.75 
  3 Cable, Emily                 Tri County E             4.76m   15-07.50 
  4 Cable, Meghan                Tri County E             3.88m   12-08.75 
  5 Harris, Courtnee             Phila. Express T         3.86m   12-08.00 
  6 Chase, Casandra              United Stars             3.83m   12-06.75 
  7 Rogan, Katherine             Unattached               3.44m   11-03.50 
  8 McNaughton, Kathryn          Nittany Track an         3.40m   11-02.00 
  9 Cossa, Kira                  St. Luke's Spiri         3.21m   10-06.50 
 10 Sinopoli, Kristen            Unattached               3.07m   10-01.00 
 
Triple Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  1999        Nicole Duhart                              
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lewis, Lewis                 Unattached               9.55m   31-04.00 
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  1976        Susie Ray                                  
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Daniels, Amanda              Judah Elite Trac        11.74m   38-06.25 
  2 Kennedy, Gabrielle           Unattached              10.49m   34-05.00 
  3 Williams, Kaitlynn           Conshohocken             8.31m   27-03.25 
  4 Jones, Keyarah               Judah Elite Trac         8.20m   26-11.00 
  5 Simpson, Katherine           Unattached               6.56m   21-06.25 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  1990        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Daniels, Amanda              Judah Elite Trac        30.73m     100-10 
  2 Kennedy, Gabrielle           Unattached              24.52m      80-05 
  3 Simpson, Katherine           Unattached              20.61m      67-07 
  4 Jones, Keyarah               Judah Elite Trac        19.18m      62-11 
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 44.19m  7/28/2006   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kennedy, Gabrielle           Unattached              27.11m      88-11 
  2 Daniels, Amanda              Judah Elite Trac        18.51m      60-09 
  3 Jones, Keyarah               Judah Elite Trac        11.75m      38-06 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams                             
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Poore, Gabrielle             Tri County E             20.00q  2 
  1 Wasilewski, Danielle         Unattached               20.00q  1 
  1 Weneck, Kayla                Unattached               20.00q  1 
  1 Fields, Ayanna               PA, PA                   20.00q  1 
  1 Jones, Brittni               Wilmington Track         20.00q  1 
  1 Bell, Yamira                 United Stars             20.00q  2 
  1 Traylor, Casey               Wilmington Track         20.00q  1 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  1995        Angela Williams                             
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Traylor, Casey               Wilmington Track         12.83  
  2 Wasilewski, Danielle         Unattached               12.97  
  2 Poore, Gabrielle             Tri County E             12.97  
  4 Bell, Yamira                 United Stars             13.07  
  5 Weneck, Kayla                Unattached               13.38  
  6 Jones, Brittni               Wilmington Track         13.64  
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  2004        Bianca Knight                               
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ducally, Brittany            United Stars             25.91   2 
  2 Traylor, Casey               Wilmington Track         25.97   1 
  3 Goines, Acoya                United Stars             26.62   2 
  4 Wasilewski, Danielle         Unattached               26.77   1 
  5 Poore, Gabrielle             Tri County E             26.81   2 
  6 Bell, Yamira                 United Stars             27.03   2 
  7 Fields, Ayanna               PA, PA                   27.62   1 
  8 Welty-Kile, Mariah           Unattached               27.75   2 
  9 Jones, Brittni               Wilmington Track         27.84   2 
 10 Weneck, Kayla                Unattached               28.18   2 
 11 Casey, Eileen                Unattached               29.56   1 
 12 Andrews, Brittany            Unattached               30.74   1 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  2004        Stephanie Smith                             
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Robinson, Brittany           United Stars             59.98   1 
  2 Goines, Acoya                United Stars           1:00.82   1 
  3 Fields, Ayanna               PA, PA                 1:01.22   2 
  4 Hipp, Seanna                 United Stars           1:01.40   1 
  5 Garrison, Diane              United Stars           1:02.73   1 
  6 Hughes, Mariam               Coatesville            1:02.77   2 
  7 Welty-Kile, Mariah           Unattached             1:06.01   2 
  8 bradley, teyonna             Philadelphia Str       1:09.34   1 
  9 Casey, Eileen                Unattached             1:11.36   2 
 10 Andrews, Brittany            Unattached             1:13.78   1 
 
800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
     JO Meet: J 2:06.64  7/29/2006   Chanelle Price, United Stars              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gocht, Victoria              United Stars           2:22.21  
  2 Taylor, Kasia                Juventus               2:23.65  
  3 Macera, Francesca            West Chester           2:26.14  
  4 Chase, Princess              United Stars           2:28.03  
  5 Garrison, Diane              United Stars           2:28.64  
  6 Constant, Allinson           United Stars           2:39.16  
  7 Andrews, Brittany            Unattached             2:51.80  
  8 Farronato, Marisa            Unattached             2:55.34  
  9 Walker, Felice               Judah Elite Trac       2:55.34  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  1984        Suzy Favor                                
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, Kasia                Juventus               4:59.13  
  2 Constant, Allinson           United Stars           5:24.12  
 
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.81  1984        Yolanda Johnson                             
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Barna, Lyndsay               Unattached               16.58  
  2 Woods, Ciana                 Judah Elite Trac         17.58  
  3 Conquest, Delehia            Wilmington Track         17.86  
  4 Farronato, Marisa            Unattached               19.19  
  5 Tench, Victoria              Judah Elite Trac         20.39  
 
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 57.85  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                   
     JO Meet: J 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Conquest, Delehia            Wilmington Track       1:12.14  
  2 Barna, Lyndsay               Unattached             1:16.69  
  3 Tench, Victoria              Judah Elite Trac       1:20.64  
  4 Woods, Ciana                 Judah Elite Trac       1:29.85  
  5 Walker, Felice               Judah Elite Trac       1:43.79  
 
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/1/2006    Quiet Fire, Quiet Fire                      
                       N.Nelms B. Atkins T. Thompson Y. Woodruff         
     JO Meet: J 45.57  7/28/1996   Visions Track & Field, Friendswood, TX      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                     50.08  
 
4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:38.37  2000                                                  
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   4:08.03  
  2 United Stars  'B'                                   4:09.03  
 
4x800 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:58.85  7/26/2006   08-Cedar Valley Track Club, 08-Ced Val    
                         B Dinsdale, B Flood, C Gnade, B Dinsdale          
     JO Meet: J 8:58.85  7/26/2006   08-Cedar Valley Track Club, 08-Ced Val    
                         B Dinsdale, B Flood, C Gnade, B Dinsdale          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                  10:15.38  
 
High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.81m  1996        Camee Williams                              
     JO Meet: J 1.81m  7/26/1996   Camee Williams, Dayton. OH                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kimsey, Sarah                Unattached             4-10.00N     1.47m 
  2 Yorks, Jessica               Unattached            J4-10.00N     1.47m 
  3 Mcnabb, Janine               Tri County E           4-08.00N     1.42m 
  4 Tench, Victoria              Judah Elite Trac       4-06.00N     1.37m 
 
Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yorks, Jessica               Unattached             8-00.00N     2.43m 
 
Long Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  1999        Jill Bell                                   
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Weneck, Kayla                Unattached               4.34m   14-03.00 
  2 Woods, Ciana                 Judah Elite Trac         3.86m   12-08.00 
 
Triple Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.54m  1993        Deana Simmons                              
     JO Meet: J 12.53m  7/30/1983   Deanna Simmons, Decatur, IL                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 ragard, Meghan               Unattached               9.90m   32-05.75 
  2 Kimsey, Sarah                Unattached               9.52m   31-03.00 
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.20m  2001        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Doyle, April                 Unattached              11.39m   37-04.50 
  2 Gabryluk, Katie              Unattached               8.34m   27-04.50 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  1997        Elizabeth Debartolo                        
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Doyle, April                 Unattached              30.99m     101-08 
  2 Gabryluk, Katie              Unattached              22.42m      73-07 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  2000        Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Loht, Laura                  Unattached              32.64m     107-01 
  2 Gabryluk, Katie              Unattached              31.84m     104-05 
  3 Farronato, Marisa            Unattached              22.66m      74-04 
  4 McKnight, Danielle           Unattached              18.17m      59-07 
  5 Tench, Victoria              Judah Elite Trac        16.25m      53-04 
 
100 Meter Dash Young Women
===================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover                             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Defusco, Caitlin             Tri County E             12.33q  1 
  2 Arnold, Christen             West Chester             12.33q  3 
  3 Dorsey, Jessica              United Stars             12.47q  3 
  4 Winters, Whitney             Conshohocken             12.64q  1 
  5 Cavallaro, Briana            West Chester             12.79q  2 
  6 Mitchell, Raevonne           Conshohocken             12.83q  3 
  7 McAlpine, Aubrie             Tri County E             12.89q  3 
  8 Jarbo, Mollyn                Wilmington Track         13.24q  1 
  9 Grasty, Kim                  Conshohocken             13.28   1 
 10 Pankey, Karen                United Stars             13.78   2 
 11 Sandra, Anceravage           Unattached               14.32   2 
 
100 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.10  1980        Michelle Glover                             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Defusco, Caitlin             Tri County E             12.23  
  2 Arnold, Christen             West Chester             12.47  
  3 Dorsey, Jessica              United Stars             12.85  
  4 Winters, Whitney             Conshohocken             12.86  
  5 Cavallaro, Briana            West Chester             13.01  
  6 McAlpine, Aubrie             Tri County E             13.03  
  7 Mitchell, Raevonne           Conshohocken             13.11  
  8 Jarbo, Mollyn                Wilmington Track         13.56  
 
200 Meter Dash Young Women
===================================================================
 Nat'l Youth: N 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
     JO Meet: J 23.27  7/29/2006   Gabrielle Mayo, 03 Track Easter             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Defusco, Caitlin             Tri County E             25.07   2 
  2 Dorsey, Jessica              United Stars             25.30   1 
  3 Mathews, Brooke              Unattached               26.01   2 
  4 McAlpine, Aubrie             Tri County E             26.51   1 
  5 Cavallaro, Briana            West Chester             26.54   2 
  6 Mitchell, Raevonne           Conshohocken             26.81   2 
  7 Jarbo, Mollyn                Wilmington Track         26.91   2 
  8 Santos, Joy                  Tri County E             28.02   1 
  9 Pankey, Karen                United Stars             28.37   1 
 
400 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  2000        Monique Henderson                           
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Iheoma, Ije                  United Stars             56.73  
  2 Dim, Jacqueline              United Stars             57.33  
  3 Freeman, Chenoa              Unattached               57.55  
  4 Wanamaker, Esha              Wilmington Track         59.00  
  5 Powell, Nicole               West Chester             59.31  
  6 Mathews, Brooke              Unattached             1:02.36  
  7 Jarbo, Mollyn                Wilmington Track       1:06.43  
 
800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  1994        Sarah Bowman, Unattached                  
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, Benita               United Stars           2:25.86  
  2 Wanamaker, Esha              Wilmington Track       2:27.18  
  3 Spriggs, Breyonna            United Stars           2:29.24  
 
1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  1981        Cecilia Hopp                              
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Casey, Katleen               Unattached             5:00.19  
  2 Briier, Grace                Unattached             5:02.14  
  3 Gee, Syeeda                  United Stars           5:06.45  
  4 Arnold, Jenna                Juventus               5:12.06  
 
3000 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Seattle, Washington           
     JO Meet: J 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Arnold, Jenna                Juventus              11:04.52  
 
100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Winters, Whitney             Conshohocken             15.99  
  2 Volz, Amy                    Unattached               16.36  
 
400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track             
     JO Meet: J 57.78  7/30/2006   Ebony Collins, Quiet Fire Track             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oakley, Robyn                United Stars           1:09.30  
  2 Volz, Amy                    Unattached             1:10.67  
 
4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 44.56  7/30/2006   12 Dallas Gold Track Club, Dallas Gold TC   
                       P Lucas, B Carr, M Barnes, S Wooten               
     JO Meet: J 44.56  7/30/2006   12 Dallas Gold Track Club, Dallas Gold TC   
                       P Lucas, B Carr, M Barnes, S Wooten               
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                     48.02  
  2 West Chester TC  'A'                                  48.63  
  3 Conshohocken Electric Force  'A'                      49.34  
  4 Tri County Express TC  'A'                            50.00  
 
4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  2001        United Stars                              
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   3:57.26  
  2 West Chester TC  'A'                                4:06.53  
  3 United Stars  'B'                                   4:18.63  
 
4x800 Meter Relay Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:53.93  2001        United Stars                              
     JO Meet: J 8:53.93  7/28/2001   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Danielle Roberts, Tiffany Abney Jessica Davis, Eve
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 United Stars  'A'                                   9:51.28  
 
High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  1997        Adrianne Sims                               
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wagner, Kati                 Unattached             5-01.00N     1.54m 
 
Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.10m  2003        Kira Costa                                  
     JO Meet: J 3.85m  7/29/2005   Brianna Neumann, Bruin TC                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDermott, Kerry             Unattached            11-00.00N     3.35m 
  2 Mancil, Ashley               Unattached            10-00.00N     3.04m 
  3 Randolph, Amanda             Unattached             9-00.00N     2.74m 
  4 Girton, Tony                 Unattached             8-06.00N     2.59m 
 
Long Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  1994        Angee Henry                                 
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Muhammad, Krystina           Wilmington Track         5.28m   17-04.00 
  2 Arnold, Christen             West Chester             5.14m   16-10.50 
  3 lloyd, tanaya                Philadelphia Str         5.02m   16-05.75 
  4 Greaves, Kayla               West Chester             4.97m   16-03.75 
  5 Williams, Ashley             Unattached               4.74m   15-06.75 
  6 Fidler, Rebecca              Unattached               4.69m   15-04.75 
 
Triple Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  1996        Alicia Broussard                           
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Muhammad, Krystina           Wilmington Track        11.87m   38-11.50 
  2 Greaves, Kayla               West Chester            10.65m   34-11.25 
  3 Fidler, Rebecca              Unattached              10.59m   34-09.00 
  4 lloyd, tanaya                Philadelphia Str        10.02m   32-10.50 
 
Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  2003        Michelle Carter                            
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gray, Kaleena                Coatesville             12.08m   39-07.75 
  2 Kennedy, Brieanna            Unattached              10.56m   34-07.75 
  3 Mobley, Rita                 Wilmington Track         9.18m   30-01.50 
 
Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  1995        Suzy Powell                                
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kennedy, Brieanna            Unattached              42.90m     140-09 
  2 Gray, Kaleena                Coatesville             40.77m     133-09 
  3 Adams, Heather               Unattached              32.57m     106-10 
  4 Mobley, Rita                 Wilmington Track        30.97m     101-07 
  5 Root, Amanda                 Unattached              30.47m     100-00 
 
Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  1999        Sarah Malone                               
     JO Meet: J 43.94m  7/31/1994   Ann Crouse, Old Mystic, CT                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kennedy, Brieanna            Unattached              39.81m     130-07 
  2 Sandra, Anceravage           Unattached              30.00m      98-05 
  3 Girton, Tony                 Unattached              19.82m      65-00 
 
100 Meter Dash Sub Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Katrell            Valley Blazers           20.00q 
  1 Glazewski, Ethan             Unattached               20.00q 
  1 Cooper, Cole                 West Chester             20.00q 
  1 Murray, Cheyenne             Juventus                 20.00q 
  1 Asare, Kofe                  Judah Elite Trac         20.00q 
 
100 Meter Dash Sub Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Thompson, Katrell            Valley Blazers           15.54  
  2 Glazewski, Ethan             Unattached               17.59  
  3 Murray, Cheyenne             Juventus                 17.74  
  4 Asare, Kofe                  Judah Elite Trac         17.98  
  5 Cooper, Cole                 West Chester             21.21  
 
200 Meter Dash Sub Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Thompson, Katrell            Valley Blazers           33.61  
  2 Asare, Kofe                  Judah Elite Trac         39.24  
  3 Murray, Cheyenne             Juventus                 43.80  
 
1500 Meter Run Sub Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rush, Malik                  Philadelphia, PA       6:48.49  
 
Long Jump Sub Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims           
==========================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Katrell            Valley Blazers           3.24mq  10-07.75 
  2 Jones, Terrell               Conshohocken             2.18mq   7-02.00 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Brown, Jeffrey               Aldan, PA                14.36q  2 
  2 Jones, Terrell               Conshohocken             15.49q  2 
  3 Lofton Jr, Andrew            St. Luke's Spiri         15.70q  1 
  4 Cooper, Myles                West Chester             16.69q  2 
  5 Tench, Gerald                Judah Elite Trac         17.11q  1 
  6 Snyder, Augusto              Bloomsburg Golde         17.23q  1 
  7 Mack, Kwadir                 Phila. Express T         17.31q  2 
  8 Hutchinson, David            Bloomsburg Golde         17.64q  1 
  9 Hill, Shaheed                Conshohocken             19.88   2 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Brown, Jeffrey               Aldan, PA                14.31  
  2 Jones, Terrell               Conshohocken             15.60  
  3 Lofton Jr, Andrew            St. Luke's Spiri         15.66  
  4 Mack, Kwadir                 Phila. Express T         16.34  
  5 Cooper, Myles                West Chester             16.37  
  6 Snyder, Augusto              Bloomsburg Golde         17.32  
  7 Tench, Gerald                Judah Elite Trac         17.77  
  8 Hutchinson, David            Bloomsburg Golde         18.53  
 
200 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  2003        Rannell Hall                                
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brown, Jeffrey               Aldan, PA                30.55   1 
  2 Lofton Jr, Andrew            St. Luke's Spiri         33.87   1 
  3 Cooper, Myles                West Chester             34.73   2 
  4 Mack, Kwadir                 Phila. Express T         36.05   1 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 58.76  1989        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Toney, Timothy               Judah Elite Trac       1:20.33  
  2 Hutchinson, David            Bloomsburg Golde       1:26.46  
  3 Mack, Kwadir                 Phila. Express T       1:26.62  
 
800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  1989        WillIam Obea Moore                        
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Toney, Timothy               Judah Elite Trac       2:51.63  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Toney, Timothy               Judah Elite Trac       6:12.07  
 
Long Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  2004        Thomas Johnson                              
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lofton Jr, Andrew            St. Luke's Spiri         3.39m   11-01.50 
  2 Snyder, Augusto              Bloomsburg Golde         3.07m   10-01.00 
  3 Hutchinson, David            Bloomsburg Golde         3.06m   10-00.50 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  2003        Jon Allen                                  
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hill, Shaheed                Conshohocken             8.67m   28-05.50 
  2 Bieski, Bradley              Unattached               6.74m   22-01.50 
  3 Root, Terry                  Unattached               4.78m   15-08.25 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 39.39m  2003        Ron Baker                                  
     JO Meet: J 39.39m  8/1/2003    Ron Baker, Utica, KS                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bieski, Bradley              Unattached              29.93m      98-02 
  2 Tench, Gerald                Judah Elite Trac        24.53m      80-06 
  3 Hill, Shaheed                Conshohocken            18.95m      62-02 
  4 Root, Terry                  Unattached              12.92m      42-05 
 
100 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant                               
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Porter, Charles              Conshohocken             20.00q  3 
  1 Hudgins, Darien              West Chester             20.00q  1 
  1 Wiener, Andrew               Unattached               20.00q  1 
  1 Jackson, Derrick             Conshohocken             20.00q  2 
  1 Wagner, Seamus               Nittany Track an         20.00q  3 
  1 Biggs-Frazier, James         Unattached               20.00q  3 
  1 London, David                Coatesville              20.00q  2 
  1 Dillion, Andrew              Conshohocken             20.00q  1 
 
100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.70  1998        Michael Grant                               
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Biggs-Frazier, James         Unattached               13.17  
  2 Wiener, Andrew               Unattached               13.82  
  3 Porter, Charles              Conshohocken             13.91  
  4 Hudgins, Darien              West Chester             14.84  
  5 London, David                Coatesville              14.98  
  6 Dillion, Andrew              Conshohocken             15.02  
  7 Wagner, Seamus               Nittany Track an         15.52  
  8 Jackson, Derrick             Conshohocken             15.86  
 
200 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 23.94  1990        Jason Johnson, Malcolm Brown(2006)          
     JO Meet: J 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Malcolm Brown(2006), Shrevepo
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hill, Joseph                 Tri County E             26.83   1 
  2 Biggs-Frazier, James         Unattached               27.23   2 
  3 Wiener, Andrew               Unattached               28.60   2 
  4 Porter, Charles              Conshohocken             29.20   1 
  5 Thedford, Kordell            Valley Blazers           29.94   2 
  6 Hudgins, Darien              West Chester             29.94   2 
  7 Dillion, Andrew              Conshohocken             30.40   1 
  8 Jobst, Nathan                Unattached               31.05   2 
 
400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.06  1991        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 53.06  7/28/1991   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wiener, Andrew               Unattached             1:08.98  
  2 Wagner, Seamus               Nittany Track an       1:14.22  
  3 Guerrieri, Anthony           Unattached             1:20.84  
 
800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Gazelles                 
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Fritz, Brendan               Lehigh Valley Li       2:36.25  
  2 Reina, David                 Conshohocken           2:59.41  
  3 Simpson, Daniel              Unattached             3:20.40  
 
1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez                                
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brunache, Demond             Juventus               5:14.40  
  2 Brown, Henry                 Wilmington Track       5:31.90  
  3 Fritz, Brendan               Valley Blazers         5:43.80  
  4 Reina, David                 Conshohocken           5:53.20  
 -- Glazewski, Daniel            Unattached                 DNF  
 
3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  1998        Chris Dominic                             
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brunache, Demond             Juventus              10:56.50  
  2 Brown, Henry                 Wilmington Track      11:07.32  
  3 Guerrieri, Anthony           Unattached            12:11.14  
  4 Rodio, Joseph                Brittany Radio F      15:02.13  
 
80 Meter Hurdles Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  1997        Kenny Lambe                                 
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wagner, Seamus               Nittany Track an         20.00  
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  2004        Dallas Blaze                                
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Conshohocken Electric Force  'A'                      55.70  
 
4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  1994        Glenarden TC                              
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         Bruce Haigler, Kenneth Lewis, Howard Jefferson, Ad
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Conshohocken Electric Force  'A'                    5:28.25  
 
High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley                                
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jobst, Nathan                Unattached             3-08.00N     1.11m 
 
Long Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green                               
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hill, Joseph                 Tri County E             4.66m   15-03.50 
  2 Thedford, Kordell            Valley Blazers           3.87m   12-08.50 
  3 Simpson, Daniel              Unattached               2.93m    9-07.50 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 16.15m  1980        Troy Fowler                                
     JO Meet: J 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Coon, Jason                  Tri County E             8.19m   26-10.50 
  2 Donlan, Trent                Unattached               7.63m   25-00.50 
  3 Holcombe, Matthew            Unattached               7.60m   24-11.25 
  4 Farranato, Dominic           Unattached               6.29m   20-07.75 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  1982        Michael Stubblefield                       
     JO Meet: J 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Farranato, Dominic           Unattached              19.67m      64-06 
  2 Donlan, Trent                Unattached              18.61m      61-01 
  3 Holcombe, Matthew            Unattached              18.40m      60-04 
  4 Simpson, Daniel              Unattached              14.35m      47-01 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter                               
     JO Meet: J 50.58m  7/31/2003   Zachary Ochs, Mahomet, IL                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Briggs, Jared                Unattached              27.23m      89-04 
  2 Holcombe, Matthew            Unattached              19.28m      63-03 
  3 Farranato, Dominic           Unattached              18.23m      59-10 
  4 Wagner, Seamus               Nittany Track an        16.73m      54-11 
  5 Rodio, Joseph                Brittany Radio F        14.23m      46-08 
  6 Coon, Jason                  Tri County E            14.01m      45-11 
 
100 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Yancey, Robert               Coatesville              12.35q  1 
  2 Golson, Marcus               Conshohocken             12.38q  2 
  3 Smith, Joseph                Conshohocken             12.81q  1 
  4 Proctor, Jordan              West Chester             12.98q  1 
  5 Reid, Jayson                 Wilmington Track         13.08q  1 
  6 Jackson, Myles               West Chester             13.08q  2 
  7 Hutchinson, Blaine           Bloomsburg Golde         13.23q  2 
  8 Stocker, Emmanuel            Coatesville              13.33q  1 
  9 Wyche, Kahlil                Unattached               13.49   2 
 10 Braswell-Calhoun, Willia     St. Luke's Spiri         16.63   2 
 
100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Yancey, Robert               Coatesville              12.41  
  2 Golson, Marcus               Conshohocken             12.49  
  3 Hutchinson, Blaine           Bloomsburg Golde         12.76  
  4 Proctor, Jordan              West Chester             12.93  
  5 Smith, Joseph                Conshohocken             12.94  
  6 Jackson, Myles               West Chester             13.13  
  7 Reid, Jayson                 Wilmington Track         13.26  
  8 Stocker, Emmanuel            Coatesville              13.39  
 
200 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84  2000        Michael Grant                               
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Yancey, Robert               Coatesville              24.82   1 
  2 Golson, Marcus               Conshohocken             25.52   2 
  3 Samoura, Laye                Coatesville              25.60   1 
  4 Stocker, Emmanuel            Coatesville              26.60   1 
  5 Reid, Jayson                 Wilmington Track         26.62   1 
  6 May, Jordan                  St. Luke's Spiri         26.81   2 
  7 Wyche, Kahlil                Unattached               27.46   2 
  8 Proctor, Jordan              West Chester             27.46   2 
  9 Solanke, Olu                 PA, PA                   29.37   1 
 10 Alston, Aramis               Unattached               29.72   1 
 11 Mack, Kenyatte               Phila. Express T         30.56   2 
 
400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  1993        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nabinett, Diamere            Wilmington Track         56.75  
  2 May, Jordan                  St. Luke's Spiri       1:03.80  
  3 Fedkin, Nikita               Nittany Track an       1:04.60  
  4 Alston, Aramis               Unattached             1:05.83  
  5 Mack, Kenyatte               Phila. Express T       1:08.13  
  6 Scott, Michael               Wilmington Track       1:28.26  
 
800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  2001        Cody Harper                               
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Fritz, Sean                  Lehigh Valley Li       2:14.81  
  2 Nabinett, Diamere            Wilmington Track       2:15.77  
  3 May, Jordan                  St. Luke's Spiri       2:28.10  
  3 Morris, Marquell             St. Luke's Spiri       2:28.10  
  5 Gaffney, Colin               Coatesville            2:29.38  
  6 Fedkin, Nikita               Nittany Track an       2:29.71  
  7 Manion, Joseph               Unattached             2:29.78  
  8 Lynch, Connor                Unattached             2:31.17  
  9 Scott, Michael               Wilmington Track       3:17.17  
 
1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  1983        Jason Lienau                              
     JO Meet: J 4:10.56  7/31/2005   Nathan Mathabane, Dare to Dream           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Fritz, Sean                  Lehigh Valley Li       4:53.24  
  2 Makous, Troy                 Unattached             5:01.30  
  3 Morris, Marquell             St. Luke's Spiri       5:04.15  
  4 Manion, Joseph               Unattached             5:28.78  
  5 Taylor, Khalil               Juventus               5:34.99  
 
3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.86  1993        Tom Caughlan                              
     JO Meet: J 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, Khalil               Juventus              11:28.07  
 
100 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  1991        Tyrone Butterfield                          
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mcadoo, Sam                  Unattached               15.15  
  2 Samoura, Laye                Coatesville              15.32  
  3 Harris, Jordan`              Judah Elite Trac         15.84  
  4 Makous, Troy                 Unattached               17.47  
  5 Mosley, Kevin                Force Fields             17.58  
  6 Jackson, Brandon             Unattached               17.70  
 
200 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  2003        Trey Charles                                
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nabinett, Diamere            Wilmington Track         27.78  
  2 Harris, Jordan`              Judah Elite Trac         27.97  
  3 Makous, Troy                 Unattached               28.78  
  4 Jackson, Brandon             Unattached               29.90  
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  2003        Florida Elite, Florida Elite TC             
                       J. Wesley, A. Harris, E. Peoples, D. Miller       
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Coatesville Strider TC  'A'                           49.50  
  2 Conshohocken Electric Force  'A'                      49.66  
 
4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  1993        LA Jets                                   
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Coatesville Strider TC  'A'                         4:15.87  
  2 Conshohocken Electric Force  'A'                    4:17.39  
 
High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  1998        Donovan Kilmartin                           
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Williams, Kenny              Conshohocken           4-08.00N     1.42m 
  2 Makous, Troy                 Unattached             4-06.00N     1.37m 
  3 Lynch, Connor                Unattached             3-08.00N     1.11m 
 
Long Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson                              
     JO Meet: J 6.59m  7/25/1997   Thomas Mootry, San Diego                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Proctor, Jordan              West Chester             4.72m   15-06.00 
  2 Reid, Jayson                 Wilmington Track         4.56m   14-11.50 
  3 Johnson, Tyron               Judah Elite Trac         4.48m   14-08.50 
  4 Smith, Joseph                Conshohocken             4.41m   14-05.75 
  5 Williams, Kenny              Conshohocken             4.10m   13-05.50 
  6 Braswell-Calhoun, Willia     St. Luke's Spiri         3.34m   10-11.50 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  1996        Chris Sprague                              
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McCleese, Brandon            Judah Elite Trac        11.44m   37-06.50 
  2 Hutchinson, Blaine           Bloomsburg Golde        11.40m   37-05.00 
  3 Johnson, Tyron               Judah Elite Trac         9.93m   32-07.00 
  4 Martin, Daniel               Judah Elite Trac         8.64m   28-04.25 
  5 Ballard, Tyrus               Judah Elite Trac         8.60m   28-02.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  1995        Joel Armitage                              
     JO Meet: J 56.58m  7/28/1995   Joel Armitage, Omaha, NE                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McCleese, Brandon            Judah Elite Trac        30.81m     101-01 
  2 Johnson, Tyron               Judah Elite Trac        30.42m      99-10 
  3 Ballard, Tyrus               Judah Elite Trac        26.32m      86-04 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
     JO Meet: J 54.62m  7/29/2005   Matthew Kosecki, Track Houston             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McCleese, Brandon            Judah Elite Trac        39.68m     130-02 
  2 Johnson, Tyron               Judah Elite Trac        36.56m     119-11 
  3 Hutchinson, Blaine           Bloomsburg Golde        26.21m      86-00 
  4 Martin, Daniel               Judah Elite Trac        20.04m      65-09 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Gerard                Sigma Internatio         20.00q  2 
  1 Lavong, Carlton              Unattached               20.00q  2 
  1 Coccetti, Gino               Unattached               20.00q  1 
  1 McBride, Christopher         Judah Elite Trac         20.00q  1 
  1 Park, Stephen                Nittany Track an         20.00q  2 
  1 Smith, Tyler                 Conshohocken             20.00q  2 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Smith, Gerard                Sigma Internatio         11.58  
  2 Smith, Tyler                 Conshohocken             11.70  
  3 Coccetti, Gino               Unattached               11.82  
  4 Lavong, Carlton              Unattached               11.92  
  5 McBride, Christopher         Judah Elite Trac         12.31  
  6 Park, Stephen                Nittany Track an         15.15  
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Gerard                Sigma Internatio         22.87  
  2 Dendy, Marquis               Unattached               23.74  
  3 Holman, Norman               Judah Elite Trac         23.96  
  4 McBride, Christopher         Judah Elite Trac         24.53  
  5 Smith, Tyler                 Conshohocken             25.02  
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  1995        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Gerard                Sigma Internatio         52.14  
  2 Harrington, Mike             Sigma Internatio         53.90  
  3 Holman, Norman               Judah Elite Trac         54.16  
  4 Polamalu, Maika              Unattached               56.62  
  5 Dendy, Marquis               Unattached               57.21  
  6 Garcia, Landon               Judah Elite Trac       1:07.99  
 
800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
     JO Meet: J 1:52.25  7/29/2006   Howard Shepard, Texas Stars Trac          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ciavardelli, Paul            Unattached             2:02.55  
  2 Harrington, Mike             Sigma Internatio       2:02.83  
  3 White, Darien                Wilmington Track       2:03.39  
  4 White, Barian                Wilmington Track       2:03.95  
  5 Decker, Jeffrey              West Chester           2:06.21  
  6 Sharp, Joe                   Sigma Internatio       2:10.27  
  7 Shoop, William               Williamsport Tra       2:12.46  
  8 Shoop, David                 Williamsport Tra       2:23.66  
  9 Garcia, Landon               Judah Elite Trac       2:33.80  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.84  2000        Adam Perkins                              
     JO Meet: J 3:56.88  8/1/1999    Nicvk Schneider, Victoria, MN             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lamour, Harold               Juventus               4:19.64  
  2 White, Darien                Wilmington Track       4:28.88  
  3 White, Barian                Wilmington Track       4:34.03  
  4 Sharp, Joe                   Sigma Internatio       4:34.09  
  5 Decker, Jeffrey              West Chester           4:38.54  
  6 Beck, Richard                West Chester           4:47.23  
  7 Bates, Jeffrey               Williamsport Tra       4:52.06  
  8 Singh, Brian                 Wilmington Track       4:56.95  
  9 Talisesky, Brandon           Williamsport Tra       5:01.01  
 10 Garcia, Landon               Judah Elite Trac       5:21.70  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  1993        Billy Harper                              
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lamour, Harold               Juventus               9:29.60  
  2 Ayers, Reece                 Unattached             9:34.60  
  3 Singh, Brian                 Wilmington Track      10:18.66  
  4 Beck, Richard                West Chester          10:23.17  
 
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.82  7/24/2005   Johnny Dutch, Junior Striders               
     JO Meet: J 13.83  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hightower, David             Lehigh Valley Li         16.38  
 
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hightower, David             Lehigh Valley Li       1:00.49  
  2 Holman, Norman               Judah Elite Trac       1:02.36  
  3 Liero, Christian             West Chester           1:04.05  
 
4x800 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:54.10  7/27/2005   05-Ohio Flyers TC, Ohio Flyers            
                         J Minen, K Gregory, E Rhodes, J Hall              
     JO Meet: J 7:54.10  7/27/2005   05-Ohio Flyers TC, Ohio Flyers            
                         J Minen, K Gregory, E Rhodes, J Hall              
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Williamsport Track Club  'A'                        9:48.97  
 
High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  1992        Eric Bishop                                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Passetti, Justin             Unattached             6-02.00N     1.87m 
  2 Lavong, Carlton              Unattached             5-06.00N     1.67m 
  3 McBride, Christopher         Judah Elite Trac       4-08.00N     1.42m 
 
Long Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley                              
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Robinson, Will               Unattached               6.37m   20-10.75 
  2 Lavong, Carlton              Unattached               6.24m   20-05.75 
  3 Dendy, Marquis               Unattached               5.73m   18-09.75 
  4 Passetti, Justin             Unattached               5.51m   18-01.00 
  5 haynes, Alex                 Unattached               5.40m   17-08.75 
  6 Polamalu, Maika              Unattached               5.14m   16-10.50 
  7 McBride, Christopher         Judah Elite Trac         4.67m   15-04.00 
  8 Park, Stephen                Nittany Track an         3.69m   12-01.25 
 
Triple Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  1995        Chris Hercules                             
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lavong, Carlton              Unattached              13.21m   43-04.25 
  2 Hightower, David             Lehigh Valley Li        12.38m   40-07.50 
  3 Dendy, Marquis               Unattached              12.28m   40-03.50 
  4 Pachuta, Stephen             Unattached             J12.28m   40-03.50 
  5 Passetti, Justin             Unattached              11.49m   37-08.50 
  6 haynes, Alex                 Unattached              11.15m   36-07.00 
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.24m  1975        Larry Rosen                                
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lavong, Wesley               Unattached              13.95m   45-09.25 
  2 Kennedy, Bobby               Unattached              13.92m   45-08.00 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 58.80m  1985        Kammy Keshmiri                             
     JO Meet: J 54.29m  7/28/2005   Geoffrey Tabor, Ardmore TC                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lavong, Wesley               Unattached              45.04m     147-09 
  2 Kennedy, Bobby               Unattached              43.05m     141-03 
  3 Fritz, Matthew               Lehigh Valley Li        34.29m     112-06 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.81m  2001        Dustin Johnson                             
     JO Meet: J 58.66m  7/28/2000   Brandon Racca, Iowa, LA                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brode, Michael               Unattached              47.97m     157-04 
  2 Kennedy, Bobby               Unattached              46.85m     153-08 
  3 Lavong, Wesley               Unattached              31.79m     104-03 
 
100 Meter Dash Young Men
===================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs           
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Hakeem              Sigma Internatio         11.18q  1 
  2 Carter, Ryan                 Wilmington Track         11.32q  1 
  3 Harding, Alan                Wilmington Track         11.33q  2 
  4 Howell, Shane                Conshohocken             11.40q  2 
  5 Rouse, Derek                 Sigma Internatio         11.45q  1 
  6 Walker, Brandon              Coatesville              11.48q  2 
  7 Mcgarrigle, Tom              West Chester             11.56q  2 
  8 Koimene, Leemue              Sigma Internatio         11.71q  1 
  9 batch, anthony               media, PA                11.86   2 
 10 Gordon, Jarret               Conshohocken             12.07   2 
 11 Ledbetter, Adam              St. Luke's Spiri         13.46   1 
 
100 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  2005        J- Mee Samuels, Carolina Mustangs           
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Johnson, Hakeem              Sigma Internatio         11.27  
  2 Howell, Shane                Conshohocken             11.36  
  3 Carter, Ryan                 Wilmington Track         11.45  
  4 Rouse, Derek                 Sigma Internatio         11.52  
  5 Mcgarrigle, Tom              West Chester             11.64  
  6 Harding, Alan                Wilmington Track         11.69  
  7 Koimene, Leemue              Sigma Internatio         11.83  
 
200 Meter Dash Young Men
===================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  1987        Quincy Watts                                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Carter, Ryan                 Wilmington Track         22.37   2 
  2 Johnson, Hakeem              Sigma Internatio         22.73   1 
  3 Walker, Brandon              Coatesville              22.79   2 
  4 Werner, Stephen              S+S Express T.C.         22.88   1 
  5 Harding, Alan                Wilmington Track         22.98   2 
  6 Dollinger, Chris             Conshohocken             23.17   2 
  7 Mcgarrigle, Tom              West Chester             23.29   2 
  8 Vatti, Michael               Lehigh Valley Li         23.37   2 
  9 batch, anthony               media, PA                23.47   1 
 
400 Meter Dash Young Men
===================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  1996        William Obea Moore                          
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Lowery, Jermaine             Sigma Internatio         49.16   1 
  2 Jones, Jamar                 Juventus                 49.46   1 
  3 batch, anthony               media, PA                50.70   1 
  4 Harding, Alan                Wilmington Track         50.87   2 
  5 Vatti, Michael               Lehigh Valley Li         51.25   2 
  6 Lowery, Jerome               Sigma Internatio         51.34   1 
  7 Scheetz, Ben                 Unattached               51.93   2 
  8 Rouse, Derek                 Sigma Internatio         52.13   1 
  9 Shivers, Marquis             Unattached               54.34   2 
 10 Hoch, David                  West Chester             54.86   2 
 
800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  2000        Nick Davenport                            
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jones, Jamar                 Juventus               1:57.94  
  2 Hurley, Mike                 Sigma Internatio       1:58.74  
  3 Lee, Terence                 Juventus               1:59.34  
  4 Wolf, Brian                  Coatesville            2:00.10  
  5 Shivers, Marquis             Unattached             2:08.73  
  6 Johnson, Ian                 Sigma Internatio       2:09.78  
  7 kendra, shane                Sigma Internatio       2:15.55  
  8 Norton, Johnny               Conshohocken           2:21.05  
 
1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  1985        John Quade                                
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shivers, Marquis             Unattached             4:10.71  
  2 Lee, Terence                 Juventus               4:11.53  
  3 Goodwin, Ben                 Coatesville            4:24.81  
 
5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  2001        Yong-Sung Leal                           
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Regan, Dan                   Sigma Internatio      18:36.23  
 
110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.40  1978        Rodney Wilson                               
     JO Meet: J 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Keenan, Michael              Unattached               14.76  
  2 Lowery, Jermaine             Sigma Internatio         14.81  
  3 Selby, Peter                 Conshohocken             14.93  
  4 Dancy, Michael               Tri County E             15.22  
  5 Koimene, Leemue              Sigma Internatio         15.68  
  6 Quill, Raymond               Tri County E             16.11  
  7 Melton, Darius               Judah Elite Trac         16.91  
 
400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  2002        Kerron Clement                              
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lowery, Jermaine             Sigma Internatio         54.31  
  2 Lowery, Jerome               Sigma Internatio         54.36  
  3 Dancy, Michael               Tri County E             59.23  
  4 Melton, Darius               Judah Elite Trac       1:04.60  
  5 Woods, Jonathan              Judah Elite Trac       1:11.54  
 
4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  1996        Track Houston                               
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Conshohocken Electric Force  'A'                      42.66  
  2 Coatesville Strider TC  'A'                           43.83  
  3 Sigma International Track Club  'A'                   44.03  
  4 West Chester TC  'A'                                  48.61  
 
4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.55  1996        East Atlanta                              
     JO Meet: J 3:06.55  7/26/1998   East Atlanta TC, Atlanta, GA              
                         A. Partridge, D. Phillips, A. Taylor, K. Williamsq
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Sigma International Track Club  'A'                 3:24.06  
  2 Conshohocken Electric Force  'A'                    3:26.99  
  3 Coatesville Strider TC  'A'                         3:44.66  
 
4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  1981        East Coast Classic                        
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Sigma International Track Club  'A'                 9:40.94  
 
High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  1983        Dothel Edwards                              
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Quill, Raymond               Tri County E           6-06.00N     1.98m 
  2 Edwards, Tyler               Unattached             6-00.00N     1.82m 
  3 Koimene, Leemue              Sigma Internatio      J6-00.00N     1.82m 
  4 Lukeski, Dave                Unattached             5-04.00N     1.62m 
 -- Ferguson, James              West Chester                NH            
  3 Williams, Kyriq              Unattached                JDNS            
 
Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Labelle, Phillip             Unattached            13-00.00N     3.96m 
 -- Poepperling, Cory            Unattached                  NH            
 
Long Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King                                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Edwards, Tyler               Unattached               6.54m   21-05.50 
  2 Moppert, Doug                West Chester             6.52m   21-04.75 
  3 Graver, Jerrell              West Chester             6.51m   21-04.25 
  4 Robinson, Najee              Wilmington Track         6.25m   20-06.25 
  5 Seward, Percy                Wilmington Track         6.13m   20-01.50 
  6 Heydrich, Matthew            Unattached               5.74m   18-10.00 
  7 Melton, Darius               Judah Elite Trac         5.58m   18-03.75 
 
Triple Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  2004        Kenneth Hall                               
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Graver, Jerrell              West Chester            13.58m   44-06.75 
  2 Quill, Raymond               Tri County E            13.35m   43-09.75 
  3 Moppert, Doug                West Chester            13.17m   43-02.50 
  4 Robinson, Najee              Wilmington Track        13.16m   43-02.25 
  5 Seward, Percy                Wilmington Track        12.60m   41-04.25 
  6 Johnson, Ian                 Sigma Internatio        12.40m   40-08.25 
  7 Edwards, Tyler               Unattached              11.95m   39-02.50 
  8 Hooker, Hakeem               Wilmington Track        11.89m   39-00.25 
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.02m  1979        Clint Johnson                              
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Baier, Gene                  Unattached              43.11m     141-05 
 
Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  1998        Brian Kollar                               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wallace, Michael             Unattached              44.61m     146-04 
  2 Hunt, Nicholas               Unattached              35.65m     116-11